ZNACZENIE ZNACZENIA
czyli dlaczego oznaczanie ma takie znaczenie
Damian Musiała
5/17/2024


Dzisiaj opowiem o znaczeniu znaczenia.
Tzn. dlaczego znaczenie (oznaczanie) ma takie znaczenie
Jak powszechnie wiadomo złoto i srebro należą do grupy metali szlachetnych, a co za tym idzie - drogich. I tak się w dziejach ludzkości dziwnie składa, że nader często dochodziło do prób oszustwa przy handlu drogimi towarami. Aby temu zapobiec, uczciwi producenci i sprzedawcy postanowili oznaczać swoje wyroby specjalnymi znakami świadczącymi o ich odpowiedniej czystości.
W tym celu, na ziemiach polskich starszyzna cechowa typowała probierza, który po sprawdzeniu zgodności danego wyrobu nabijał na nim specjalny znak - tzw. cech.
I tu ciekawostka - najstarszy odnotowany znak probierczy pochodził z 1455r. z cechu złotników gdańskich.
Obecnie, odpowiedzialną za badanie i znakowanie wyrobów z metali szlachetnych komórką jest Główny Urząd Probierczy w Warszawie (z kilkoma oddziałami okręgowymi, m.in. w Gdańsku).
Jeśli kupujecie wyrób np. ze srebra, którego masa przekracza 5 gramów to na takim przedmiocie powinny znajdować się oznaczenia z urzędu probierczego.
Ale oprócz nich, wyrób musi posiadać też dwa inne znaki:
- imiennik (specjalnie stworzony dla danego złotnika znak graficzny)
- próbę srebra.
W przypadku Balterii, imiennik to dwie litery DM, które pochodzą od mojego imienia i nazwiska.
Próbę srebra cechuje się przeważnie znakiem '925, co oznacza, że 92,5% stanowi czyste srebro, a resztę inny metal (zazwyczaj jest to miedź).
Osobiście zawsze podnoszę tę wartość (ostatnie badanie w urzędzie probierczym wskazało ~'935), by klient otrzymywał produkt najwyższej jakości.